.Net Core Nedir?

nhtctn nhtctn

Microsoft’un geliştirmiş olduğu iki adet framework çatısı mevcuttur .net core ve .net framework bir uygulama geliştirme kütüphanesidir. Bu kütüphaneler farklı platformlarda uygulama geliştirebilmemiz için gerekli olan ortamı bize sağlamaktadır.

Örneğin; web geliştirme, mobil uygulama geliştirme ya da masaüstü uygulamaları geliştirebiliriz.

.net framework kütüphanesi oldukça popüler ama yalnızca windows işletim sistemine uygun bir kütüphanedir.

.net core versiyonu, .net framework’e alternatif olarak çıkartılan cross(çapraz) platform uygulama geliştirme çatısıdır. Yani .net core .net framework aksine sadece windows’a özel uygulamalar için değil MacOs, Linux ortamında çalıştırılabilen uygulamalar yapmamızı sağlar.

Olaya web uygulama geliştirme açısından baktığımızda .net framework ile asp.net mvc uygulaması geliştirebilirken, .net core framework’ü ile asp.net core mvc projesi geliştirebiliyoruz. İki proje tipinin mantığı gene aynı ancak arada ufak farklılıklar mevcut eğer ki daha önce asp.net mvc ile daha önce bir proje geliştirmişseniz asp.net core mvc ile kolaylıkla proje geliştirebilirsiniz. Asp.net mvc projesi .net framework uygulama çatısını kullandığından dolayı sadece windows işletim sisteminde geliştirme yapabilirsiniz ve web uygulamalarınızı sadece windows hosting ile yayınlayabilirsiniz. Ancak asp.net core ile bu şekilde bir sınırlama yoktur.Asp.net core projelerini windows, mac ya da linux işletim sistemlerinde geliştirebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Her iki framework ‘ün kullandığı dil c# programlama dili dolayışıyla .net core ile hangi projesi geliştirmek istiyorsanız isteyin güzel bir c# bilgisine ihtiyacımız var.

.net core framework ile uygulama geliştirecek isek bunu bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Aşağıda bulunana bağlantı ile uygun versiyonu bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

https://dotnet.microsoft.com/download

Yorum yazın

BENZER YAZILAR